Kup coś :)

Jeśli budujesz dom

Jeśli zamierzasz wybudować dom z systemem wentylacyjnym nawiewno-wywiewnym z odzyskiem ciepła opartym na rekuperatorze jesteś w tej komfortowej sytuacji, że zaczynasz „od zera”.

Dzięki temu instalacja rekuperatora może być przemyślana i odpowiednio zaprojektowana, a następnie wykonana, co ma kluczowe znaczenie dla czerpania przyszłych korzyści i oszczędności z odzysku ciepła w domu. Możesz również odpowiednio dobrać elementy domu takie jak okna, drzwi czy izolacja.

Powodzenie rekuperacji zależne jest od wielu czynników – jeśli zadbasz o wszystkie, instalacja odzysku ciepła w domu z pewnością spełni Twoje oczekiwania.

Grunt to projekt

 

Projekt domu powinien uwzględniać instalację wentylacji mechanicznej – najlepiej, jeśli wykona go firma zajmująca się systemami rekuperacji. O znaczeniu projektów i materiałów, z których wykonana jest instalacja pisaliśmy tutaj.

Warto również wcześniej zaplanować miejsce na gruntowy wymiennik ciepła tak, by nie był on zbyt blisko fundamentów budynku lub nie kolidował np. z oczyszczalnią ścieków czy basenem.

Ciepły i szczelny

 

Taki z dużą pewnością będzie Twój dom – wykonany z energooszczędnych, nowoczesnych materiałów budowlanych, dzięki czemu ograniczone będzie jego zapotrzebowanie energetyczne. To oznacza, że do osiągnięcia komfortowej temperatury wewnątrz budynku potrzebna będzie minimalna ilość energii. Brzmi dobrze. Ale z drugiej strony dom będzie wytwarzał duże ilości energii i ciepła (powietrze z kuchni, łazienki itp.) - zamiast pozwolić im bezpowrotnie wylecieć przez komin wentylacji grawitacyjnej, można wykorzystać je zyskując oszczędności na ogrzewaniu. Taki jest w dużym skrócie sens korzystania z wentylacji mechanicznej połączonej z odzyskiem ciepła.

Przyjrzyjmy się teraz poszczególnym elementom domu – na co warto zwrócić uwagę:

Okna

Im szczelniejsze tym lepiej. W domu z odzyskiem ciepła najlepiej sprawdzą się okna z szybami o jak najniższym współczynniku przenikania ciepła. Powinny być zamontowane tak, by w miejscu styku ramy okna z murem nie powstawały mostki termiczne. Nie zaleca się także okien z mikrowentylacją lub innymi formami rozszczelniania.

Drzwi zewnętrzne

Drzwi wejściowe do domu, drzwi do kotłowni lub garażu powinny być całkowicie szczelne.

Drzwi wewnętrzne

Zalecane są drzwi zapewniające przepływ powietrza pomiędzy pomieszczeniami, który można osiągnąć stosując kratkę drzwiową lub podcięcie o powierzchni od 80 do 200cm– w zależności od rodzaju pomieszczenia.

Izolacja budynku

Izolacja ścian, dachu, fundamentów czy podłóg powinna uniemożliwić powstawanie mostków termicznych. Zalecana jest izolacja o takiej grubości i współczynniku izolacyjności, jakie są charakterystyczne dla domów energooszczędnych.

Kominy

Dom z instalacją odzysku ciepła nie wymaga kominów czy kratek wentylacyjnych, chyba że planujesz kominek lub system ogrzewania, który będzie wymagał komina. Należy także pamiętać o odpowiednim systemie wentylacyjnym kotłowni oraz garażu. Wentylacja garażu musi być wykonana zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Kominek

Rekuperacja nie wyklucza posiadania kominka. Powinien on jednak posiadać zamkniętą komorę spalania, a także posiadać niezależny system pobierania powietrza zewnętrznego do paleniska.

Okap kuchenny

Optymalny będzie okap kuchenny bez wyprowadzania powietrza na zewnątrz – nie powinien być on połączony z systemem wentylacyjnym z rekuperatorem. Dobrze sprawdzi się okap w wersji filtrującej za pomocą filtra przeciwtłuszczowego oraz przeciwzapachowego (węglowego).

Miejsce na rekuperator

Centrala wentylacyjna nie jest kłopotliwa, jeśli chodzi o zajmowanie przestrzeni domowej. Rekuperator można zamontować w garażu, ale też garderobie czy innym pomieszczeniu gospodarczym. Dobrym miejscem jest też poddasze użytkowe lub nieużytkowe, o ile jest ono izolowane.