JEŚLI ZAMIERZASZ ZAINWESTOWAĆ W SYSTEM REKUPERACJI Z ODZYSKIEM CIEPŁA, PONIEWAŻ PRZEKONANY JESTEŚ O JEGO LICZNYCH ZALETACH, ZWŁASZCZA DUŻYCH OSZCZĘDNOŚCIACH NA OGRZEWANIU I DOSKONAŁYCH WARUNKACH KLIMATYCZNYCH DOMU, POWINIENEŚ ZACZĄĆ OD WŁAŚCIWEJ INSTALACJI WENTYLACJI MECHANICZNEJ.
Warunkiem sprawnego, przynoszącego odczuwalne i wymierne korzyści rekuperatora jest prawidłowo zaprojektowany i wykonany system wentylacji nawiewno-wywiewnej.
Odpowiedni projekt to podstawa
Odpowiednie, wykonane przez profesjonalną firmę, wyliczenia projektowe są kluczem do dobrze wykonanej instalacji. Projekty wentylacji z reguły traktowane są po macoszemu, sprowadzając się do komina i wentylacji grawitacyjnej.
Jeśli poważnie myślisz o rekuperacji z odzyskiem ciepła zwróć się do Nas. Nasi specjaliści od projektowania i doboru urządzeń odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania. Ponadto:
Wyliczą opory i spadki ciśnień w przewodach wentylacyjnych
Obliczą właściwe zapotrzebowanie budynku na ilość powietrza uwzględniając ilość domowników, wielkość oraz przeznaczenie poszczególnych pomieszczeń
Dobiorą odpowiednie długości i średnice przewodów
KANAŁY WENTYLACYJNE
Tutaj nie warto kusić się na oszczędności. Prawdopodobnie będziesz miał do wyboru dwa rodzaje kanałów: miękkie, nieizolowane przewody typu flexy lub droższe kanały stalowe typu Spiro. Które wybrać?
PRZEWODY WENTYLACYJNE
Jeśli chcesz uniknąć gnicia ścianek gipsowych na skutek skroplin spływających po nieizolowanych przewodach, dopilnuj, by fachowcy położyli właściwie zaizolowane przewody wentylacyjne.
Nieizolowane przewody:
- duże opory przepływu powietrza wynikające z pokarbowanej powierzchni wewnętrznej
- ułatwiają odkładanie się zanieczyszczeń
- sposób ich ułożenia może być jedną wielką niewiadomą
Stalowe kanały wentylacyjne:
- gładka powierzchnia wewnętrzna utrudnia odkładanie się zanieczyszczeń
- przewidywalny sposób ułożenia ze względu na stały kształt i zagięcia
Nieizolowane przewody wentylacyjne to:
- brak wytłumienia odgłosów wewnątrz instalacji wentylacyjnej
- brak możliwości wyczyszczenia
- możliwość uszkodzenia w trakcie instalacji
Izolowane, sztywne kanały to:
- odporność na uszkodzenia
- możliwość wyczyszczenia
- dodatkowe wytłumienie dźwięków instalacji
Anemostaty
Najlepsze są anemostaty aluminiowe bądź stalowe malowane proszkowo.
DLACZEGO?
Wymagają znacznie rzadszego czyszczenia niż anemostaty plastikowe, na których kurz osadza się w dużych ilościach. Wynika to z faktu, że plastik ulega o wiele silniejszemu naelektryzowaniu w porównaniu z metalem.
Czerpnia i wyrzutnia powietrza
Czerpnia ścienna montowana jest na elewacji i podłączona do przewodów wentylacyjnych. Umożliwia pobieranie świeżego powietrza bezpośrednio ze ściany domu. Jest to niezwykle cenne w okresach przejściowych, gdy nie korzystamy z ogrzewania w domu, a istnieje ryzyko, że gruntowy wymiennik ciepła dodatkowo schłodzi powietrze napływające do domu. Czerpnia pozwala uniknąć przejścia powietrza przez gruntowy wymiennik ciepła.
Czasem wykonanie czerpni na elewacji nie jest możliwe. Warto wówczas zorientować się w jaki sposób wykorzystywać instalację wentylacyjną, by co jakiś czas gruntowy wymiennik ciepła mógł regenerować się – jest to ważne dla jego prawidłowego funkcjonowania i utrzymania sprawności.
Wyrzutnia – podobnie jak czerpnia – montowana jest na elewacji. Jej zadaniem jest wyrzucanie zużytego domowego powietrza bezpośrednio na zewnątrz domu, z pominięciem wymiennika ciepła.
GRUNTOWY WYMIENNIK CIEPŁA
Przy jego montażu dobrze polegać na doświadczonej firmie instalacyjnej, która zamontuje wymiennik gruntowy w odpowiedniej odległości od fundamentów budynku, na właściwej głębokości oraz w oparciu o najlepsze materiały.
Zbyt płytkie umiejscowienie wymiennika w gruncie spowoduje, że nie będzie on dobrze działał ani zimą, ani latem.
Przy instalacji gruntowego wymiennika ciepła nie sprawdzi się także stal ocynkowana – prędzej czy później spowoduje jego rozszczelnienie oraz przerdzewienie.