Prawdopodobnie jednym z głównych powodów posiadania rekuperacji, o którym słyszałeś, są oszczędności. Zgadza się, odzysk ciepła to także odzysk pieniędzy, które przy wentylacji grawitacyjnej po prostu ulatują przez komin. Ale to nie wszystko.
Oszczędności odczujesz już na etapie budowy – instalacja wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła pozwoli na montaż mniejszych grzejników i pieca grzewczego o mniejszej mocy. To dlatego, że budynek z rekuperacją ma nawet o 45% mniejsze zapotrzebowanie na ciepło. Ponadto, nie musisz inwestować w budowę drogich kominów do wentylacji grawitacyjnej, ani też kupować droższych okien z nawiewnikami i mikrowentylacją. A kiedy już zamieszkasz, odczujesz znaczne oszczędności na ogrzewaniu.
Rekuperacja w domu ma również niebagatelne znaczenie dla zdrowia. Docenisz to z pewnością, zwłaszcza jeśli ty bądź ktoś z domowników jest alergikiem. Nawiewane powietrze jest filtrowane, dzięki czemu zawiera mniej alergenów i pyłków. Aby przewietrzyć pomieszczenia nie musisz wywoływać przeciągów otwierając okna. Wentylacja zapewni bardzo skuteczną wymianę powietrza. A przy tradycyjnych przeciągach wraz z powietrzem przedostają się do domu alergeny i pyłki.
Kolejną zaletą korzystania z rekuperacji to mniejsza emisja CO2 – ma to pozytywny wpływ na naszą planetę, ale i Twoje samopoczucie.
Drobiazgi, o których zazwyczaj nie myślimy, a znacznie podnoszą komfort mieszkania to np. brak zaparowanych okien i luster w czasie kąpieli czy gotowania. Nie musisz też martwić się o przykre zapachy. Wentylacja z rekuperacją radzi sobie z nimi doskonale. I wreszcie – jako że nie ma potrzeby otwierania okien, latem nie wpuścisz do domu nieproszonych gości, czyli much i komarów.
Pamiętaj jednak, że nawet posiadając rekuperację warto czasem otworzyć okno. Nie ma nic przyjemniejszego niż śpiew ptaków o poranku...