Montaż wentylacji mechanicznej połączony z odzyskiem ciepła nie jest zarezerwowany wyłącznie dla nowo budowanych domów. Jeśli planujesz zainwestować w wentylację nawiewno-wywiewną z rekuperacją musisz mieć świadomość, że rozwiązanie to będzie jednym z wielu działań, które należy podjąć, by ocieplić budynek.
Podstawowe prace, które muszą być wykonane to ocieplenie ścian łącznie z całkowitą zmianą elewacji, wymiana okien i wyeliminowanie wszystkich mostków termicznych. Dopiero na końcu odbywa się montaż sprawnej instalacji wentylacyjnej, która w połączeniu z odzyskiem ciepła przyniesie wymiernie korzyści i oszczędności.
Od czego zacząć?
Podobnie jak przy budowie domu, zacznij od wyboru właściwej firmy instalacyjnej oraz wykonawcy projektu. Profesjonalna firma instalatorska na podstawie wizyty w budynku będzie w stanie dokładnie wyznaczyć przebieg trasy poprowadzenia instalacji oraz oszacować czas trwania i rodzaj prac.
Projekt to druga kluczowa kwestia. Na jego podstawie dobrane zostaną odpowiednie średnice i długości przewodów, a także ich umiejscowienie na wszystkich kondygnacjach. Przede wszystkim dobrana zostanie właściwa centrala wentylacja oraz miejsce jej instalacji w budynku.
Co Cię czeka?
- prace związane z położeniem i ukryciem przewodów wentylacyjnych
- wykonanie odkrywek, czyli kucie miejsc, by sprawdzić czy pod tynkiem nie przebiega instalacja (elektryczna, kanalizacyjna, alarmowa itp.)
- kucie miejsc pod kanały wentylacyjne
- przygotowanie pomieszczenia dla ekipy montażowej, która będzie mogła w nim ciąć rury i przygotowywać materiały (np. garaż)
- usunięcie wyposażenia pomieszczeń – wyniesienie sprzętu i mebli
Ułatwienia
Jeśli w Twoim domu jest dostęp do kominów wentylacji grawitacyjnej, można wykorzystać części istniejących kanałów wentylacji i wstawić do nich kanały z tworzywa sztucznego
Zamiast tradycyjnych kanałów wentylacyjnych okrągłych i stalowych typu Spiro, można zastosować nowoczesne kanały polietylenowe, które zajmują dużo mniej miejsca
Stosowanie dysz nawiewnych w ścianie lub nad drzwiami wejściowymi do pomieszczenia – w ten sposób można uniknąć prowadzenia długich poziomych odcinków końcowych instalacji
Prace instalacyjne można przeprowadzać przez cały rok, jako że są one wykonywane w zamieszkałym, ogrzewanym budynku
Efekty
Efekt jest jeden i jest nim komfort wentylacyjny oraz oszczędności na ogrzewaniu sięgające nawet do 50%. Warto podjąć trud związany z pracami instalacyjnymi i przejść „rewolucję”, po to, by cieszyć się świeżym i zdrowym powietrzem w domu oraz nie nadszarpywać domowego budżetu w okresie zimowym.
Prace instalacyjne to rzeczywiście spore zamieszanie i wyzwanie, dlatego tym bardziej trzeba się odpowiednio przygotować. Dużym ułatwieniem mogą być zdjęcia instalacji przed położeniem tynków i wylaniem posadzek. Jeśli takowe posiadasz, nie trzeba będzie wykonywać tzw. odkrywek.